Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Księgarnia » Książki » Z autografem » Lekarka nazistów. Z autografem
Facebook Twitter

Lekarka nazistów. Z autografem

Miniaturka
34 osób kupiło
Nasza cena:
31,94 zł (zawiera rabat 36 %)
Cena rynkowa: 49,90 zł (oszczędzasz 17,96 zł)
Autor: Anna Rybakiewicz
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania:2023
Oprawa:miękka
Liczba stron:424
Format:13.5 x 20.5 cm
Kod paskowy (EAN):2001692388498
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 24.01.2023 07:10)

Możesz zapisać się na powiadomienie o dostępności tego produktu na nowej stronie Bonito. Stara strona nie obsługuje już powiadomień o dostępności.

Lekarka nazistów. Z autografem – opis wydawcy

Jest rok 1941. Alicja Sambor – lekarka chirurg – ucieka wraz z córką z Warszawy, gdzie dzień wcześniej jej mąż został rozstrzelany przez Gestapo. W trakcie podróży kobiety są świadkami wypadku, w którym ranny zostaje niemiecki żołnierz. Alicja, kierując się poczuciem obowiązku, ratuje mu życie i tym samym nieodwracalnie krzyżuje swoje drogi z komendantem Franzem Hizelem. W konsekwencji staje się wrogiem okolicznych mieszkańców i ukrywających się w pobliskich lasach partyzantów. Jej jedynym sprzymierzeńcem zostanie polski porucznik o pseudonimie „Zając”. Bohaterka, lecząc walczących po dwóch stronach barykady, będzie starała się udowodnić, że nie jest kolaborantką, a jedynie lekarką wierną złożonej przysiędze.

Wojna niszczy wszystko prócz miłości. Poruszająca opowieść o determinacji, odwadze i miłości ponad podziałami. – Barbara Wysoczańska

Wstrząsająca sumieniem, boleśnie prawdziwa opowieść o kobiecie, która w myśl wyznawanych wartości, nie wahała się wznieść ponad własne cierpienia oraz uprzedzenia. Przejmująca historia ukazująca jakże ponadczasowy i bezcenny rodzaj bohaterstwa, które przecież niejedno ma imię. – Zofia Brzezińska, „Rzeczpospolita”

Historia jeszcze nigdy nie była tak blisko. Na wyciągnięcie ręki. Nie miała tak wielu ludzkich twarzy... Piękna, poruszająca i jakże prawdziwa. Bez podziałów na dobro i zło, pokazująca to co najważniejsze: ludzi, a nie ich maski. Wyjątkowa powieść. – Justyna Chaber, Ona Czyta

Opinie czytelników o „Lekarka nazistów. Z autografem”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 2 ocen z 2 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 19.01.2023 10:35
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Łapie za serce

„Lekarka nazistów” to jedna z tych książek, które łapią za serce. Nie tylko dlatego, że ukazują trudne czasy wojennej zawieruchy, ale przede wszystkim skupiając się na jednostce targanej wichrami wojny.

W powieści Anny Rybakiewicz poznajemy losy Alicji Sambor jako lekarki i jako kobiety rzuconej w wir wojny. Tragiczna sytuacja zmusza ją do ucieczki wraz z córką i poszukiwania schronienia z dala od Warszawy. Lecz i tu dosięgają ją cienie przeszłości, ludzkie pomówienia i strach. Jako lekarka, dla której najpierw liczy się człowiek, a później mundur spotyka się z nieufnością zarówno ze strony leczonych Niemców, jak i Polaków.

Jako samotna kobieta narażona jest na niebezpieczeństwa, ale i podszepty serca, które nie zawsze idą w parze z rozumem. Ścierają się w niej dwie osobowości. Jej opanowanie i umiejętność działania w sytuacjach kryzysowych ukazuje ją jako silną i walczącą o swoje przekonania kobietę, jednak z drugiej strony skłonna jest do działań impulsywnych narażających na niebezpieczeństwo nie tylko ją, ale i nastoletnią córkę. Nie ukrywam, że momentami irytowało mnie jej zachowanie, zastanawiałam się, czy można nazwać je bohaterstwem, czy głupotą, jednak trudno oceniać czyjeś wybory, nie będąc na jego miejscu.

Mimo pewnych zastrzeżeń odnośnie do postaci głównej bohaterki fabuła szalenie wciąga i budzi emocje. Śledziłam losy lekarki z niesłabnącym zainteresowaniem, a jej lawirowanie pomiędzy obozem partyzantów i Niemców przyprawiało mnie o szybsze bicie serca. Autorka wprowadziła do powieści elementy tragiczne, ale również szalenie zaskakujące, co w połączeniu z dynamiczną akcją i lekkim językiem czynią tę książkę w pierwszej kolejności znakomitą rozrywką, a dopiero w drugiej odbiciem czasu wojny.
Autor:
Data: 15.01.2023 20:19
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Genialna!

Ostatnio czytałam świąteczny debiut, który bardzo mi się podobał, lecz to, co otrzymałam w 2023 roku, to debiut, który powala na kolana. Anna Rybakiewicz (zapamiętajcie to nazwisko!) wypuściła w świat przepiękną powieść obyczajowo-historyczną.
Akcja toczy się w czasie II wojny światowej. Główną bohaterką jest Alicja Sambor, lekarka chirurg, która w 1941 r. opuszcza Warszawę i udaje się wraz z córką Klarą do Nowogrodu, do domu po dziadkach Jana Sambora, męża Alicji. Po drodze są świadkami wypadku niemieckiej ciężarówki. Kobieta, jako lekarz mający obowiązek ratować ludzkie życie, decyduje pomóc się młodemu nazistowskiemu żołnierzowi i ratuje mu życie. W ten sposób staje się częstym gościem w niemieckiej bazie w Nowogrodzie, gdzie władzę trzymał komendant Franz Hizel. Przez te wizyty jest wrogo postrzegana wśród mieszkańców i partyzantów, jako lekarka lecząca nazistów. Próbuje ratować swój honor lecząc również ukrywających się w lasach polskich żołnierzy ruchu oporu, jak i potrzebujących pomocy, wiejskiej ludności.
To opowieść o odważnej kobiecie, która jest wierna swoim ideałom. Dla ratowania ludzkiego życia jest skłonna poświęcić swoje. O kobiecie, która toczyła wewnętrzną walkę. Genialna! Bardzo polecam!
Anna Rybakiewicz - pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store